Sweter, czapka i komin z włóczki Alize Flower

Rozmiar:

Dla dziecka 6–8 lat (112–128 cm).

 

Materiały:

Włóczka Alize Flower 1/2 kg w kolorze 5074; włóczka Opus Alara 40 dkg w kolorze jasno beżowym nr 805, guziki, druty nr 6, szydełko nr 3.

 

Ściegi:

Włóczka Alara — ściągacz czapki 2 op x 1 ol.

 

Ściegi:

Komin, pasy, listwy — ściegiem francuskim.

Płaszczyk: listwy, wykończenia, kołnierz wzorem francuskim tj. wszystkie rzędy oczkami prawymi.

Włóczka Alize Flower: wzór dżersejowy.

 

Próbka:

10 o x 20 rz = 10 x 10 cm.

 

Jak zrobić sweter, czapkę i komin z włóczki Alize Flower?

Materiały i zdjęcia: Bafpol, http://www.bafpol.pl

 

Wykonanie płaszczyka

 

Tył:

Nabrać na druty 45 o. włóczki Alara i prze-robić wzorem francuskim 4 cm. Następnie przewiązać włóczkę Flower i przerabiać dżersejem 31 cm licząc od początku pleców. Na wys. 35 cm zbieramy podkrój na pachy 1 rz. – 3 o., 2 rz. – 3 o., 3 rz. – 2 o., 4 rz. – 2 o., 5, 6, 7, 8 rz. – po 1 o.

Potem kontynuować dżersejem do wysokości 16 cm. Gdy osiągniemy 51 cm zakańczamy 25 o. w środku zostawiając na ramiona po 10 o. (lewe i prawe ramię) przerabiając po 1 rz. osobno i także zakańczając w każdym drugim rzędzie.

 

Przód:

Robimy 2 części – 1 prawa z dziurkami na guziki, 2 część to listwy bez dziurek.

Na druty nabieramy 28 o. i przerabiamy Alarą do wys. 4 cm wzorem francuskim, z  tym że po 2 rz. zamykamy 2 o. z przeznaczeniem na dziurkę, w ten sposób tworząc listwę z 7  o.; od środkowej str. prawej części przerabiamy 2 rz. wzorem francuskim.

3 rząd – 2 op, 2 o. zamykamy i 3 op, następnie 21 op, 4 rz. – 21 op, 3 op, 2 narzuty na drut i 2 op. Resztę do 4 cm wys. wszystkie op w każdym rz.

Po zakończeniu listwy dolnej dół swetra przerabiamy w kolejnym rz. 7 o. Alarą wzorem francuskim, a następnie dowiązać Flower i przerabiać dżersejem 21 o.

Na dowolnych wysokościach, w równych odstępach umieszczamy dziurki na listwie (z Alary — wz. franc.) w w/w sposób. Na wysokości 31 cm podbieramy pod pachy tak samo jak na plecach 3 o., 2 o., 1 o., 1 o. Od rz., w którym zaczyna się podkrój na pachy, robimy włóczką Alize Flower wzorem dżersejowym do wys. 8 cm + Alarą 7 o. listwy od środka.

Następnie po 8 cm rozpoczynamy zamykanie na dekolt od str. listwy po 1 o. w co drugim rz. tak, aby zostało 10 o. na każde ramię. Drugą część wykonujemy analogicznie jak pierwszą z tą różnicą, że listwa jest tylko wzorem francuskim bez dziurek.

 

Rękawy:

Na druty nabieramy 22 o. włóczki Alara i  przerabiamy 2 cm wzorem francuskim, potem dołączamy Flower i przerabiamy dżersejem 3 cm, następnie Alarą 4 cm dżersejem, 2 cm włóczką Flower, też dżersejem.

4 rz. – Alarą i dżersejem, z tym że w 3 i 4 rz. dodajemy na początku rzędu po 1 o. (tak aby było 26 o. na drucie a pasek ten powinien mieć 4 cm) kolejno 2 cm Flowerem dżersejem, 5 cm Alarą i dżersejem, 2 cm Flowerem i dżersejem, 2 rzędy Alarą dżersejem, w kolejnych 3 i  4  rz. dodać po 1  o. na początku rz. robiąc 4 cm paska (ma być 28 o. na drucie).

Na podkroje pach zbieramy z obu stron rękawa: 3 o., 2  o., 1 o., 1 o. z tą różnicą, że wykonujemy główkę rękawa zbierając w każdym rz. na początku po 1 o. wykonując dalej paski na przemian: 2 cm Flowerem, 4 cm Alarą wzorem dżersejowym. Na wysokości 16 cm powinno zostać 10 o., które należy zakończyć razem w 1 rz.

Wykończenie:

Zszywamy 10 cm na ramiona tył (plecy) z dwiema częściami przodów. Przyszywamy rękawy i zszywamy boki swetra. Nabieramy szydełkiem na druty 52 o. na kołnierzyk i przerabiamy na wys. 10 cm wzorem francuskim, następnie wszystkie oczka zamykamy.

Na listwie środkowej części  lewej  doszywamy  guziki  i  szydełkiem przewlekamy na prawą stronę wszystkie guzy — „motylki” z włóczki Flower.

 

Czapka:

Na druty nabieramy włóczkę Alara 63 o. i przerabiamy naokoło ściągaczem 4 cm. Następnie dowiązujemy Flower i przerabiamy dżersejem 9 cm, potem w 1  rz. zwężamy czapkę: *2 o. razem przerabiamy na prawo, 3 o. osobno przerabiamy na prawo i powtarzamy od *. Znów robimy 3 cm dżersejem i następnie ponownie zwężamy czapkę: *2 o. razem na prawo, 1  op i powtarzać od *.

Potem robimy 2 cm dżersejem i zbieramy o  w następujący sposób: po 2 o. razem na prawo, obcinamy nitkę na ok. 15 cm, usuwamy z niej wszystkie „motylki” i szydełkiem przeciągamy przez wszystkie końcowe oczka znajdujące się na drucie.

Drut wyciągamy, wszystkie oczka ściągamy nitką i przeciągamy na lewą stronę czap-ki przez środek czubka czapki. Na lewej stronie blokujemy i naciągamy szydełkiem nitkę tak, aby się czapka nie spruła.

 

Komin:

Na druty nabieramy 120 o. Alary i przerabiamy (tam i z powrotem) wzorem francuskim 5 cm, następnie obcinamy nitkę i dowiązujemy Flower. Przerabiamy dżersejem 5 cm, znów zmieniamy włóczkę na Alarę i przerabiamy kolejne 5 cm wzorem francuskim. Po 5 cm zakańczamy wszystkie oczka i zszywamy krótkie boki razem.

 

Sweter, czapka, komin z włóczki Alize Flower – pobierz pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-sweter_flower_alize.pdf