Kolorowa tunika z włóczki Opus Greta Multi

Materiały:

Włóczka Opus Greta Multi (65% akryl, 35% wełna merino, 410 m/100 g włóczki) – zużycie 400 g, druty 3 mm na żyłce.

 

Rozmiar:

38, 40, 42.

 

Oznaczenie skrótów:

okr. - okrążenie, OL – oczko lewe, OP – oczko prawe, OPr – oczka prawe dotyczące skosu reglanu.

 

Uwagi:

Tunika dziergana jest na okrągło, bezszwowo od góry do dołu z odznaczającą się linią reglanu między przodem, rękawami a tyłem. Linię „A” dzianina zyskuje dzięki lekkim podmarszczeniom na karczku oraz klinowi na plecach.

 

Na Rysunkach 1 i 2 zawarte są liczby dotyczące orientacyjnej ilości oczek w danym momencie robótki zarówno długości, jak i szerokości dzianiny. Zewnętrzne wartości dotyczą wymiarów tuniki (w mm).

 

Schemat 3 obejmuje ½ karczka przodu, jednocześnie pokazuje linię reglanu (szer. 4 o.) między przodem a rękawem uwzględniającą częstotliwość dodawanych oczek wzdłuż tegoż reglanu.

 

Schematy 1 (tył) i 2 (rękaw – dolna część) pokazują fragmenty klinów, wskazując momenty ich początku, oraz częstotliwość i miejsca dodawania i odejmowania oczek. Numeracja okrążeń obejmuje również plisę dekoltu wykonaną ściegiem francuskim.

Po wewnętrznej stronie rękawa i po bokach robótki (w miejscu tradycyjnych szwów) znajdują się niby szwy utworzone z 1 o. lewego. Stanowią one punkt odniesienia dla dodawanych i odejmowanych oczek. Aby nie było na rękawach zbyt szerokich pasów jednolitego koloru, można dziergać na 2 lub 3 moteczki na przemian, aby samemu decydować o kolorze w danym momencie robótki.

 

Jak zrobić kolorową tunikę z włóczki Opus Greta Multi?

 

Na druty z żyłką 3 mm nabieramy 100 oczek, zamykamy w koło i przerabiamy 8 okr. wzorem francuskim. W 9 okr. dodajemy co piąte oczko, co daje nam 120 oczek.

Formujemy jednocześnie przód, tył, rękawy oraz skosy reglanu w następujący sposób:

9 okr.: 13 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 13 OP – (tył); 4 OPr, 14 OP, 4 OPr – (rękaw i pasy reglanu); 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL, 4 OP, 1 OL – (przód); 4 OPr, 14 OP, 4 OPr (drugi rękaw i pozo-stałe 2 pasy reglanu).

10 okr.: 14 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2  OL, 14 OP, 4 OPr, 16 OP, 4 OPr, 2 OL, 4  OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2  OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4 OP, 2 OL, 4  OP, 2 OL, 4 OPr, 16 OP, 4 OPr.

We wszystkich parzystych okrążeniach od 10 do 70 dodajemy po obu stronach pasa na reglan (4 OPr) po 2 oczka.

 

Tył:

W 52 okr. zaczyna się klin z tyłu jednym środkowym oczkiem. W co czwartym okrążeniu dodajemy do samego końca robótki po 2 symetrycznie ułożone oczka (po obu stronach klina). Z tyłu dodawanie oczek odbywa się wyłącznie w klinie (Schemat 1).

 

Przód:

Warkocze przodu powstają sukcesywnie wraz z dodawaniem oczek wzdłuż reglanu. Powstają 4 dodatkowe warkocze po każdej stronie, co daje razem 15 warkoczy.

W 68 okrążeniu zaczynamy likwidowanie warkoczy (w co 8 okrążeniu ubywa po 2  warkocze) od zewnętrznych zaczynając, a kończąc na środkowym w 124 okrążeniu. Likwidacji warkoczy towarzyszy dodawanie oczek.

Z każdych 2 lewych oczek powstają 3 prawe, a z 4 oczek prawych warkocza 5 oczek prawych. Dodatkowo po obu stronach przodu, (przy niby szwie) dodawane są po 2 oczka w następujących miejscach: w 85 okr., w 101 okr., w 117 okr., następnie w co 10–tym okrążeniu aż do końca robótki.

 

Zakończenie przodu i tyłu:

Na przodzie wyznaczamy 6 oczek środkowych i zaczynamy rzędy skrócone. Dziergamy tam i z powrotem rzędami skróconymi, skracając każdy kolejny rząd o  6 oczek, aż do uzyskania na środku tyłu około 12 oczek.

Zaczynamy plisę kończącą od przerobienia oczek prawych, przerabiając każde piąte oczko razem z szóstym. Zredukowanie co 6–tego oczka spowoduje, że unikniemy efektu falbanki na końcu robótki. Całość ostatecznie zakańczamy 14 okrążeniami ściegu francuskiego i zamykamy łańcuszkiem po lewej stronie robótki.

 

Rękaw:

Rękawy dziergamy ściegiem dżersejowym, odejmując po obu stronach na całej długości niby szwu po 2 oczka w co 11–tym okrążeniu do plisy zakańczającej. W 144 okr. zaczyna się motyw klina na dolnych częściach rękawów: w tym miejscu rękaw ma około 65 oczek szerokości. Początek motywu wiąże się z dodaniem 3  oczek.

144 okr. od niby szwu: 27 OP, 1 OL, 1 o. dodać, 4 OP, 1 OL, 1 o. dodać, 4 OP, 1 o. dodać, 1 OL, 27 OP. Następnie przerabiać analogicznie jak klin z tyłu, pamiętając, że w tym przypadku oczkom dodawanym w klinie musi towarzyszyć taka sama liczba oczek odejmowanych (Schemat 2).

W 215 okr. kończymy motyw rękawa. W celu zakończenia wykonujemy 12 okr. ściegiem francuskim, następnie zamykamy oczkami łańcuszkowymi od lewej strony.

 

Kolorowa tunika w kształcie „A” z włóczki Opus Greta Multi – pobierz pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-kolorowa_multi_tunika_a_greta.pdf