Materiał:
(250), 300, 350 gr włóczki Opus Gucio w kolorze 244, druty na żyłce 3,5 mm, szydełko 2,5 mm
Rozmiar:
(36/38), 40, 44
Wzór podstawowy:
Liczba oczek podzielna przez 12 + 3 oczka łańcuszka zwrotne. Przerobić wedle schematu nr 1. Każdy rząd rozpocząć od 3 lub 1 oczka łańcuszka zwrotnego zamiast 1 słupka lub 1 oczka ścisłego.
Wzór ściągaczowy:
Liczba oczek podzielna przez 4 + 2 oczka brzegowe. Oczko brzegowe *2 ocz-ka prawe, 1 oczko lewe* powtarzamy. W rzędach parzystych przerobić tak jak powstają.
Wzór wachlarzykowy:
Liczba oczek podzielna przez 4 oczka. Rzędy przerabiamy na około zaczynając z boku biodra według schematu nr 2. Przerobić zaraz po ściągaczu w pasie *1 oczko prawe, 3 oczka razem na prawo, nawinąć nitkę na drut i jeszcze raz wbić drut w te same trzy oczka które były przerobione, przeciągając jednocześnie przez nie nitkę tak aby powstał wachlarz i aby na drucie roboczym były 4 oczka prawe* aż do końca rzędu okrężnie powtarzamy.
2 rząd: 3 oczka przerobić każde osobno na prawo a następnie *3 oczka razem na prawo, nawinąć nitkę na drut i ponownie wbić drut w te same 3 oczka które były przerobione, przeciągając jednocześnie przez nie nitkę tak aby powstał wachlarz, 1 oczko prawe* powtarzać do końca rzędu.
Próba ściegu:
Wzór podstawowy: 11 rzędów i 26 oczek = 10 cm x 10 cm
Wzór ściągacza: 30 rzędów i 25 oczek = 10 cm x 10 cm
Wzór wachlarzykowy: 10 rzędów i 23 oczka = 10 cm x 10 cm
Jak zrobić ażurową tunikę z włóczki Opus Gucio?
Materiały i zdjęcia: Bafpol, http://www.bafpol.pl
Tył:
Nabieramy na druty żyłkowe 111 oczek. Przerabiamy je wzorem ściągaczowym na wysokość 6 cm, a następnie zakańczamy i szydełkiem wykończyć ostatni rząd półsłupkami tak aby było 111 oczek zakończonych. Następnie wzorem pod-stawowym przerabiać wedle Schematu I na wysokość 30 cm = 34 rzędy.
Przód:
Przerabiamy tak samo jak tył. Zszyć razem dół tuniki. Nabieramy 222 oczka na drut wbijając się w ostatni rząd wzoru podstawowego, tak aby przerobić na okrągło ściągacz 2 oczka prawe, 1 oczko lewe do wysokości 4 cm rozpoczynając go z boku pasa. Na wysokości 4 cm kończymy wzór ściągacza i rozpoczynamy wzór wachlarzykowy, który przerabiamy do wysokości 12 cm. Następnie dzielimy tunikę na dwie części tył i przód, które będziemy robić osobno.
Wracamy do przerabiania pleców, a przód zostawiamy na drucie pomocniczym. 111 oczek przerabiamy bez podkroju pach na prosto wzorem wachlarzykowym z tą różnicą, że wszystkie parzyste rzędy przerabiamy na lewo a nieparzyste wzorem wachlarzykowym według Schematu II na wysokość 28 cm licząc od ściągacza.
Na wysokości 28 cm przerabiamy 50 oczek a 11 oczek zamykamy i kolejne 50 oczek wzorem (podkrój karku). Obracamy robótkę i przerabiamy same oczka lewe od boku do środka pracy, po obróceniu pracy znowu zakańczamy 10 oczek a 40 oczek przerabiamy wzorem wachlarzykowym, wracamy oczka lewe znów do środka podkroju i zamykamy kolejne 18 oczek a 22 oczka przerabiamy wzorem wachlarzykowym, wracamy oczka lewe i ramię zamykamy 22 oczka przerabiając je na prawo.
Nitką związujemy do środka podkroju i przerabiamy 50 oczek lewych, obracamy pracę i wzorem wachlarzykowym przerabiamy w kierunku środka, tak samo zakańczamy jak pierwsze ramię.
Przód przerabiamy na wysokość 20 cm od ściągacza wzorem wachlarzykowym bez podkroju na pachy czyli na prosto. Na wysokości 20 cm od środka przodu robimy podkrój dekoltu zbierając za każdym razem po 2 oczka przerabiając je na prawo mając to na uwadze, że rzędy parzyste przerabiamy wzorem wachlarzykowym a nieparzyste oczkami lewymi aż do wysokości 30 cm gdy na drucie pozostaną 22 oczka na zakończenie ramienia z każdej strony tj. z drugą częścią postępujemy tak samo.
Wykończenie dekoltu:
Zszywamy ramiona. Nabieramy na drut 167 oczek na wykończenie dekoltu i przerabiamy 8 cm ściągaczem *2 oczka prawe, 1 oczko lewe* zakańczamy. Następnie zawijamy do środka i zszywamy z pierwszym rzędem ściągacza. Powstaje ściągacz podwójny.
Wykończenie rękawów:
Nabieramy na drut 84 oczka i przerabia-my ściągaczem *2 oczka prawe, 1 oczko lewe* na wysokość 8 cm. Zakańczamy i zawijając do środka zszywamy z pierwszym rzędem ściągacza.
Tunika ażurowa z włóczki Opus Gucio – pobierz pdf:
https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-tunika_azurowa_gucio.pdf