Zimowy sweter z alpaki – Włóczka Alize

Materiały:

Włóczka Alize Alpaca Royal (100 g / 250 m, 15% wełny, 55% akrylu, 30% alpaki) – 5 motków, druty z żyłką 3,75 mm i 4 mm, markery.

 

Rozmiar:

M/L

 

Próbka:

10 x 10 cm – 14 oczek, 22 rzędy.

 

Ściegi:

Ściągacz krzyżowany

Plecionka krzyżowana

 

 

Wzór golfa: 2 OP, 2 OL

Wzór rękawów: 4 OP, 1 OL

Jak zrobić sweter z włóczki Alize Alpaca Royal?

Na druty z żyłką 3,75 mm nabieramy 102 oczka na tył robótki i przerabiamy w obie strony Schemat 1 powtarzając go 2 razy i jeszcze raz do 6 rzędu, odkładamy robótkę na bok i nabieramy teraz na przód robótki 102 oczka i przerabiamy Schemat 1 jeden raz i drugi raz przerabiamy tylko do 6 rzędu. Teraz łączymy obie robótki przekładając na drut z żyłką 4 mm i dalej będziemy robić naokoło według Schematu 2.

 

Projekt i wykonanie, zdjęcia: p. Anna Parszewska, https://anpar40.blogspot.com

Włóczki, skład: Bafpol, http://www.bafpol.pl

 

Na drucie mamy 204 oczka, dodajemy na bokach robótki przodu i tyłu po 2 dodatkowe oczka, czyli w sumie po połączeniu mamy 208 oczek. Zakładamy  marker początkowy i przerabiamy dalej w okrążeniach według Schematu 2 w górę powtarzając go 4 razy. Robótkę kończymy na 1 rzędzie drugiego schematu i rozdzielamy robótkę na dwie części.

Dalej będziemy robić przód i tył oddzielnie, przerabiając wzór ze Schematu 3w rzędach.

Przód:

Zamykamy z boku 4 oczka, przerabiamy według Schematu 3 do końca rzędu, odwracamy robótkę i znowu spuszczamy 4 oczka i wracamy według schematu.

Schemat powtarzamy w górę 6 razy.

Na ukształtowanie dekoltu w środku przodu zostawiamy na drucie zapasowym 28  oczek, a następnie zamykamy w górę 1 raz 3 oczka, 1 raz 2 oczka, 1 raz 1 oczko z obu stron równocześnie. Wzór w górę przerabiamy jeszcze 3 razy i zamykamy ramiona, zostawiając na drucie dodatkowym 28 środkowych oczek.

Tył robimy podobnie jak przód, tylko Schemat 3 przerabiamy 10 razy i kończymy, zszywając oczka na ramionach i zostawiając na drucie oczka ze środka tyłu.

Golf:

Na  druty  nabieramy  wokół  dekoltu 104 oczka i przerabiamy w górę Wzorem:

2 OL, 2 OP, na wysokość 35 cm.

 

Rękawy:

Robimy je od góry do dołu. Naokoło otworu na rękawy nabieramy 60 oczek, zakładamy marker początkowy i robimy wzorem 4 OP, 1OL w dół, zamykając co 10 rzędów z obu stron markera po 2 oczka. Powtarzamy to zamykanie 5 razy. Kiedy na drucie mamy 50 oczek, przerabiamy dalej już bez zamykania jeszcze 70 rzędów i zamykamy wszystkie oczka (u mnie rękaw jest szerszy, gdyby ktoś chciał wąski rękaw, może dalej jeszcze zamykać oczka w dół).

 

Zamykanie oczek:

Za markerem – 2 oczka razem na prawo, przed markerem – zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 1 OP, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem.

 

Wykończenie:

Chowamy nitki, sweter moczymy w letniej wodzie z dodatkiem płynu, wygniatamy, lekko naciągamy i pozostawiamy do wyschnięcia na ręczniku.

 

Sweter z alpaki Alize na zimę - instrukcja pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-sweter_zimowy_z_alpaki_alpaca_royal.pdf