Wszystkie robótki ręczne, zarówno te wykonywane na szydełku, jak i na drutach, wymagają ogromnej dbałości o szczegóły i pokładów cierpliwości. Kiedy na dworze temperatury spadają poniżej zera, czas zrobić sobie idealny sweter z idealnej włóczki. Dlatego dziś doradzamy, jak dobrać odpowiednią włóczkę na sweter.
Zdecyduj, co chcesz uzyskać
Wybór włóczki zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Mnogość rodzajów i krojów swetrów dostępnych w sklepach w jakiś sposób może ograniczać nasz wybór, ale gdy decydujemy się na zrobienie swetra samodzielnie, wszystko zależy od naszej wyobraźni i umiejętności. Marzy Ci się miękki i milutki sweter, który otuli cię w deszczową pogodę? Grubszy, oversize, niczym wyjęty z szafy męża? A może cienki, który założysz pod marynarkę do pracy? Określ sobie, jakie cechy ma spełniać nowa robótka, później znajdź wzory, którymi będziesz się kierować podczas pracy.
Gdzie szukać informacji o polecanej włóczce i drutach?
Przeglądając gotowe projekty, przy każdym z nich znajdziesz informacje na temat polecanej włóczki: modelu, składu, a także grubości samej włóczki oraz drutów (ten rozmiar widnieje na etykietach motków) - wykorzystując tę konkretną, na pewno wszystko pójdzie zgodnie z planem, ale zmiana grubości drutów do włóczki to możliwość uzyskania ciekawego efektu. Używając drutów o mniejszym rozmiarze niż zalecane, wyjdzie bardziej gęsta robótka. Odwrotnie, wybierając grubsze druty, uzyskamy luźniejszy ścieg.
Odpowiedni materiał na sweter
Rynek włóczek i materiałów do dziergania jest przepełniony. Główny podział to taki na tworzywa sztuczne i naturalne. Jeśli zależy nam na ciepłym swetrze, uzyskamy go jedynie z tych naturalnych, ewentualnie mieszanek, w których większą część stanowią naturalne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze włókna:
- Wełna, alpaka, merynos, angora, moher, kaszmir – wszystkie te typy to rodzaje wełny, jednak różnią się od siebie w dotyku i zachowaniu podczas użytkowania,
- Akryl – syntetyczne, tanie, jednak nie najlepsze do swetrów, o ile nie są jedynie dodatkiem w mieszance,
- Jedwab - włóczka droga, luksusowa, ale wyroby z niej posłużą przez kilka lat,
- Bawełna - uniwersalna, dobra do cienkich sweterków, ale również do ciepłych, jesiennych, albo koców, szczególnie w połączeniu z wełną,
- Wiskoza i len – naturalne włókna, które idealnie sprawdzą się latem,
- Poliester – syntetyczne i tanie, podobnie jak akryl.
Najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na ciepłym, grubym swetrze, idealnym na zimowe dni, będzie włóczka wełniana. Bardzo dobrze izoluje ciało przed niskimi temperaturami, ale też świetnie odprowadza wilgoć, więc nie musimy martwić się o przegrzanie i przyklejające się do ciała ubrania. Innym atutem wełny jest fakt, że jej włókna są sprężyste i rozciągliwe, przez co nie gniotą się tak łatwo, jak na przykład bawełna.
Który materiał nie gryzie?
Największą zmorą, gdy myślimy o wełnie, jest “gryzące” uczucie. Warto wiedzieć, że nie każda wełna “gryzie” - merynos charakteryzuje się miękkością i puszystością, więc świetnie sprawdzi się na sweter. Taki ciepły, w 100% z wełny merinos wykonamy z włóczki wysokiego gatunku marki Alize: Merino Royal oraz Merino Royal Fine. Innym, niegryzącym materiałem jest kaszmir – miły i miękki, a do tego elegancki i wytrzymały. Bawełniane swetry odpowiednie będą na wczesną jesień oraz wiosnę – zrobić je można własnoręcznie z włóczki Bella Alize, która wyprodukowana jest ze 100% niemerceryzowanej egipskiej bawełny.
Połączenia różnych włókien, w których sporą część stanowią te naturalne, to również bardzo dobry wybór, gdy chcemy udziergać sweter na jesień i zimę. Można wtedy wybrać takie włóczki, jak Greta Multi Opus Natura, zawierająca w sobie wcześniej wspomnianą wełną merinos oraz miękki akryl, Adel Opus Natura, łączący wełnę, kaszmir i akryl, albo – lżejszy materiał – np. włóczki Alize z serii Cotton Gold.
Mamy nadzieję, że rozwikłaliśmy wszelkie wątpliwości i będziesz już wiedzieć, czym kierować się przy wyborze odpowiedniej włóczki na sweter.