Szkolny sweterek z kieszeniami z włóczki Opus Greta

Materiały:

Włóczka Opus Greta – 400 g, druty 4 mm i 3,5 mm, szydełko 3,5 mm, 4 markery, 4 guziki-kołeczki.

 

Rozmiar:

140 cm.

 

Skróty:

dż.pr. – ścieg dżersejowy prawy, fr.pr. – ścieg francuski prawy, op – oczka prawe, m – marker.

 

Wstęp:

Sweter jest robiony w jednej części – bezszwowo, podwójną nitką. Najpierw wykonujemy korpus, następnie rękawy, na koniec plisę górną i boczne.

 

Jak zrobić sweterek z kieszeniami z włóczki Opus Greta?

Projekt i wykonanie: p. Urszula Magdziarz, https://made-by-ula.blogspot.com; Włóczki, zdjęcia: Bafpol, http://www.bafpol.pl

 

Tułów:

Na druty 4 mm nabrać 68 o. i przerobić 4 rz. dż.pr. W ostatnim rzędzie rozmieszczamy markery: 10 o. – m – 12 o. – m – 24 o. – m – 12 o. – m – 10 o.

Od 5 rzędu zacząć kształtowanie raglanu. W co 2 rz dodawać 1 o. przed każdym markerem i 1 o. po każdym markerze, czyli w  każdym rzędzie nieparzystym łącznie ma być dodanych 8 o, rzędy parzyste przerabiamy na lewo bez dodawania. (Aby robótka była bardziej estetyczna, oczka przed markerem dodawać pochylone na prawo, zaś oczka po markerze dodawać pochylone na lewo.) W ten sposób dodawać oczka 24 razy, na drucie powinno być łącznie 260 o. 34 o. – m – 60 o. – m – 72 o. – m – 60 o. – m – 34 o.

W kolejnym (nieparzystym) rzędzie na nitkę pomocniczą odłożyć o. na rękawy – po 60 o. pomiędzy markerami, pozostałe 140 o. przerobić nie dodając żadnych oczek pod pachami.

Po przerobieniu ok. 17 cm, zacząć kieszenie. Przerobić od brzegu 4 op, umieścić marker, przerobić kolejne 25 op i przez chwilę przerabiać tylko te 25 oczek – powstanie wąski pasek, wewnętrzna część kieszeni. Zrobić 26 rz dż.pr, 1 rz fr.pr, 26 rz dż.pr.

Następnie to samo zrobić symetrycznie po drugiej stronie swetra, czyli przerobić op do momentu, aż na drucie zostanie 29 o., 25 o. przerobić na wewnętrzną część kieszeni, następnie przerobić pozostałe 4 o. do końca rzędu. Powstałe w ten sposób kieszenie na koniec zszyć po bokach. Przerobić jeszcze ok. 11 cm swetra dż.pr, zmienić druty na 3,5 mm i zrobić 16 rz ściągaczem 1 x 1.

 

Rękawy:

Oczka z roboczej nitki przełożyć na druty z  żyłką 4 mm dodając 2 oczka pod pachami – pozwala to uniknąć lub zmniejszyć dziury pod pachami, które później trzeba zaszyć.

Pomiędzy dodanymi oczkami umieścić marker = początek okrążenia. Na drutach jest 62 o., co 5 rz odejmować przerabiając razem 2 i 3 oczko po markerze oraz 2 i  3 oczko przed markerem. Oczka odejmować 10 razy, na drutach zostają 42   oczka. Następnie przerobić na prosto jeszcze 25 rz, zmienić druty na 3,5 mm i  przerobić 17 rz ściągaczem 1 x 1.

Jeśli w rękawach mają być otwory na kciuki, ściągacz wykonać następująco: Zrobić 5 rz ściągaczem, w 6  rzędzie za-mknąć 7 i 8 oczko przed lub za markerem (w zależności od tego, który rękaw jest aktualnie robiony), przerobić na prosto kolejne 8 rz, w kolejnym rzędzie nabrać 2 zamknięte wcześniej oczka i przerobić na okrągło jeszcze 3 rzędy.

 

Plisa dekoltu:

Na druty 3,5 mm nabrać 68 o. i  przerobić ściągaczem 1 x 1 9 rzędów, oczka zakończyć.

 

Plisy boczne:

Na druty 3,5 mm nabrać po 117 oczek z każdego boku. Na każde 2 oczka brzegowe przypadają 3 oczka plisy. Dobrym sposobem jest nabranie 2 oczek z oczek brzegowych i zrobienie narzutu, który w następnym rzędzie należy przerobić jako oczko przekręcone, wówczas nie powstaną żadne dziury.

Każda plisa to 15 rzędów ściągacza 1 x 1.

 

Zapięcie:

Na guziki-kołki zrobić potrójną nitką szydełkiem 3,5 mm 8 łańcuszków złożonych z 20 oczek. 4 łańcuszki przewlec przez guziki-kołki i przyszyć do plisy, pozostałe 4 łańcuszki przyszyć do drugiej plisy.

 

Szkolny sweterek z kieszeniami z włóczki Opus Greta – pobierz pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-sweterek_szkolny_z_kieszeniami_greta.pdf