Początkujący w dziedzinie robótek ręcznych często popełniają błąd, myśląc, że włóczka jest tym samym, co wełna. W rzeczywistości przędza może być wykonana z rozmaitych włókien – zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Jakie są rodzaje włóczek? Które lepiej nadają się na lato, a które na zimę? Poznaj podział włóczek ze względu na przeznaczenie.
Anti Pilling
Włóczki Anti Pilling charakteryzują się tym, że nie mechacą się podczas użytkowania. Są miękkie, gładkie i miłe w dotyku. Anti Pilling to uszlachetnianie przędzy metodą chemiczną. W procesie produkcyjnym włókna są dodatkowo mocniej skręcane. Anti Pilling polega na pokryciu włókien cienką warstwą substancji, dzięki której wykonane z nich swetry czy szale nie niszczą się w czasie noszenia. Na ubraniach z takiej dzianiny nie powstają nieestetyczne kuleczki i odstające włoski. Włóczki Anti Pilling to na przykład Opus Bambino, Alize Baby Best oraz Alize Baby Best Batik.
Aby uniknąć problemu mechacenia, mniej podatne na niego są włóczki z mikrofibrą i zawartością bawełny większą niż 50%. Nie jest to jednak wówczas związane z procesem produkcyjnym, lecz z charakterem surowców.
Fantazyjne
Włóczki fantazyjne to ogromna gama włóczek pozwalających uzyskać szczególny efekt. Wśród nich można znaleźć przędze imitujące futra, z pomponami, cekinami oraz z wypustkami typu bucle. Włóczką fantazyjną, która cieszy się ostatnio dużą popularnością, jest Alize Puffy. Ma ona niestandardową pętelkową budowę. Jest też niezwykle ława do przerabiania. Warianty fantazyjne w szczególny sposób dają szansę uwolnić swoją pomysłowość. Pozwalają stworzyć coś niestandardowego i przykuwającego wzrok. Jakie są przykłady włóczek fantazyjnych? Do tego rodzaju materiałów dziewiarskich można zaliczyć modele takie jak Opus Barcelona, Flora i Estera, LaPassion Lily, Mallow, Poppy, Marigold czy Jasmin oraz Alize Puffy, Softy i Decofur.
Dla dzieci
Włóczki idealne dla dziecięcej, delikatnej skóry są miękkie i niegryzące. Takie dzianiny powinny dobrze przepuszczać powietrze i pochłaniać wilgoć. Włóczki klasyfikowane jako włóczki dla dzieci nie mogą powodować podrażnień i alergii. Nie powinny też się mechacić i tracić włosków, żeby obce ciała nie dostały się maluchowi do ust. Większość ubranek i akcesoriów dla dzieci produkowana jest z włókien naturalnych takich jak bawełna czy bambus, występujących jako domieszki do składników sztucznych, które nie uczulają i są dobrą alternatywą dla gryzącej wełny. Wśród modeli z materiałów syntetycznych na wyroby dla maluchów poleca się włóczki z miktofibry. Akrylowe najlepiej nadają się na zabawki i dekoracje takie jak ozdobne kocyki. Cenionymi włóczkami dla dzieci są na przykład Alize Baby Wool, Opus Mimoza Baby, La Passion Daisy, Alize Happy Baby, Alize Sekerim Bebe i Batik oraz Opus Aksamitek.
Wiosenne/Letnie
Modele odpowiednie na lato i wiosnę powinny być odpowiednio cienkie i przepuszczające powietrze. Do tego rodzaju zalicza się lekkie i delikatne włóczki z włókien roślinnych – bawełny, bambusa, lnu i konopi. Motki z materiałów syntetycznych mają zwykle więcej wariantów kolorystycznych, co z kolei sprzyja robieniu na drutach ubrań o wesołych, intensywnych barwach. Włóczki na lato i wiosnę doskonale nadają się na przewiewne bluzeczki, ażurowe tuniki, delikatne sukienki, ciekawe stroje kąpielowe i pareo na plażę. Modele stworzone z myślą o najcieplejszych porach roku to Alize Bella, Diva, Bamboo Fine czy Kid Royal, LaPassion Holly i Amber, włóczki z rodziny Alize Cotton Gold oraz Opus Adel, Gucio i Zuza.
Zimowe
Najlepsze włóczki na chłodne dni i mroźne poranki muszą dobrze izolować od zimna. Powinny ogrzewać i otulać, chroniąc ciało przed niskimi temperaturami. Włóczki zimowe są grube i wytrzymałe. Na najchłodniejsze pory roku poleca się przede wszystkim wełnę. Jest ona doskonałym wyborem, jeżeli chce się zrobić ciepły sweter na drutach. Na mroźne dni sprawdzą się wełniane włóczki typu merino, kaszmir, alpaka, angora, moher oraz mieszanki zawierające wełnę w składzie. Dobrymi modelami na zimę są Alize Alpaca Royal i Cashmira, Opus Benia, Alara i Doris.
Na szal
Wykonując na drutach ciepły szal, warto sięgnąć po włóczkę z wełny – merino, kaszmir, agorę, moher i alpakę. Do tego celu nadają się też motki z przędzy mieszanej, na przykład wełny z akrylem. Cienką chustę najlepiej zrobić z bawełny. Polecanym modelem na szal jest LaPassion Camellia oraz włóczki standardowo przeznaczone na tego typu prace jak Estera czy Lily.
Na czapkę
Czapki zrobione z wełny doskonale grzeją i nie pozwalają nam zmarznąć. Trzeba jednak wiedzieć, że wełna często gryzie (zależy to od jej rodzaju), dlatego osoby szczególnie nielubiące tego uczucia chętniej wybierają akryl. Jego popularność jest również zasługą przystępnej ceny i szerokiej gamy kolorystycznej. Dobrą włóczką na czapkę okaże się LaPassion Columbine. Innymi świetnymi modelami o tym przeznaczeniu są Emma i Snowdrop.
Uniwersalne
Włóczki uniwersalne można używać do najróżniejszych zastosowań. Takie modele nadają się zarówno na sweter, jak i na szal, koc czy bluzkę. Z pewnością będą świetnym wyborem dla początkujących. Do włóczek uniwersalnych należą Opus Mimoza, Alize Barcum Klasik oraz LaPassion Clover.
Podział włóczek ze względu na materiał
Włóczki do robótek ręcznych dzielimy nie tylko ze względu na przeznaczenie, ale i na rodzaj materiału. Wyróżniamy zatem przędze naturalne i syntetyczne. Poniżej przedstawiamy poszczególne typy włóczek zaliczane do tych grup.
Włóczki naturalne:
- Wełna – przędze wełniane pozyskuje się z sierści zwierząt. Włoczki tego rodzaju są ciepłe i wytrzymałe. Wykonuje się z nich ubrania i dodatki na sezon jesienno-zimowy – swetry, szaliki, czapki, skarpetki i rękawiczki. Ponadto wyróżniamy kilka rodzajów włóczek wełnianych:
1) Wełna szetlandzka – gęsta, mocna, pozyskiwana z sierści owiec żyjących na Szetlandach.
2) Wełna merynosów, merino – delikatna, niegryząca, miła w dotyku. Doskonale nadaje się na ubranka dla dzieci i osób o wrażliwej skórze. Pozyskuje się ją z sierści owiec żyjących w Nowej Zelandii i Australii.
3) Moher – wełna z kozy angorskiej. Lekka, puszysta i delikatna. Jest idealna na szale, chusty i nakrycia główy.
4) Kaszmir – wełna z kóz kaszmirskich. To jedno z najdroższych, najszlachetniejszych włókien. Włóczki kaszmirowe są miękkie, lekkie i ciepłe.
5) Alpaka – przędze cienkie, delikatne i miłe w dotyku. Są wytrzymałe i odpowiednie dla alergików.
6) Angora – wełna z sierści królika angorskiego. To włóczka cienka i lekka. - Bawełna – rewelacyjna w obróbce, nieulegająca mechaceniu przędza. Wykonuje się ją z włókien rośliny o tej samej nazwie. Włóczki bawełniane są gładkie, miłe w dotyku i wytrzymałe. Nadają się do dziergania lekkiej odzieży, ubranek dla niemowląt, kocyków i zabawek dla dzieci.
- Len – włóczki lniane powstają z włókien roślinnych. Są dość sztywne i wytrzymałe. Poleca się je na wyroby antyalergiczne. Włóczki z lnu świetnie sprawdzą się na letnie ubrania, dlatego że mają właściwości chłodzące.
- Bambus – włóczki bambusowe powstają z włókien celulozy, którą pozyskuje się z bambusa. Są miękkie, delikatne i rozciągliwe. Znakomicie chłodzą i przepuszczają powietrze. Mają też lekki połysk.
Włóczki syntetyczne:
- Akryl – włóczki akrylowe są tańsze niż naturalne i występują w bardzo dużej liczbie kolorów. Wyglądają efektownie i można prać je w pralce. Jego główną wadą jest tendencja do mechacenia się. Ten problem eliminuje jednak uszlachetnianie przędzy poprzez Anty Pilling. Akryl słabo chłonie wilgoć i słabo grzeje. Nie uczula, dlatego można używać go, robiąc zabawki na drutach.
- Poliester – włóczki, w których składzie znajduje się poliester, to najczęściej modele fantazyjne. Są miłe w dotyku i miękkie. Dobrze sprawdzają się podczas własnoręcznego tworzenia zabawek dla dzieci.
- Poliamid – dodaje robótkom elastyczności.
Ponadto wyróżniamy włóczki mieszane, które są połączeniem dwóch lub więcej rodzajów włóczek, w celu nadania motkom pożądanych właściwości. Mieszanki tworzy się najczęściej po to, by wykorzystać jak najwięcej zalet poszczególnych włókien. Można spotkać włóczki wełniano-akrylowe, bawełniano-poliestrowe oraz takie stworzone z różnych materiałów naturalnych i syntetycznych.
Każdą robótkę na drutach poprzedza zakup odpowiednich materiałów. Jest on znacznie łatwiejszy, kiedy zna się poszczególne rodzaje włóczek. Przy wyborze nie warto kierować się wyłącznie kolorem przędzy. Ważniejsze są jej właściwości i przeznaczenie. Różne rodzaje włóczek mają rozmaite cechy i zastosowania, dlatego zapatrując się w materiały, trzeba zastanowić się nad tym, jaki model najlepiej pasuje do planowanej robótki.