Poncho z cienkiej włóczki Alize Lanagold 800

Materiały:

Włóczka Alize Lanagold 800 – ok. 150 g (przerabiana dwiema nitkami jednocześnie, jedna z zewnątrz, druga ze środka motka); druty 3,5 mm na żyłce; igła do chowania końcówek włóczek i ściegu dziewiarskiego; ok. 2 m włóczki w innym kolorze do nabierania oczek początkowych; 4 guziki wielkości ok. 1,5 cm.

Rozmiar S/M

 

Próbka:

17 oczek = 10 cm, 1 motyw na długość = ok. 3 – 4 cm (ścieg jest rozciągliwy).

 

Oznaczenia skrótów:

op – oczka prawe, ol – oczka lewe, ob – oczko brzegowe (zdjąć na początku rzędu bez przerabiania), N – narzut, 2oprp – 2 oczka przerobione razem na prawo, pochylone w prawo, D1ol – z  poprzecznej nitki poprzedniego rzędu dodać 1 ol, PS – prawa strona roboty, LS – lewa strona roboty, *  * – powtarzać opis znajdujący się pomiędzy gwiazdkami.

 

 

Użyte ściegi:

Plisa:

1., 3. i 5. rz. (LS): ob, oczka prawe2. i 4. rz. (PS): ob, oczka prawe

Motyw A:

1. rz. (PS): ob, *N, 1op*

2. rz. (LS): ob, *spuścić N, 1op*

3., 5., 6., 7., 9. i 10. rz.: ob, op4. i 8. rz.: ob, 3op, ol do ostatnich 4 oczek, 4op

 

Motyw B:

1. rz.: ob, *N, 1op*

2. rz.: ob, *spuścić N, 1op*

3., 5., 7., 9. i 10. rz.: ob, op

4., 6. i 8. rz.: ob, 3op, ol do ostatnich 4 oczek, 4op

 

Motyw A1:

1. rz.: ob, *N, 1op*

2. rz.: ob, *spuścić N, 1op*

3., 5., 7., 9. rz.: ob, op do ostatnich 6 oczek, 2oprp, 4 op

4. i 8. rz.: ob, 3op, ol do ostatnich 4 oczek, 4 op

6. i 10. rz.: ob, op

 

Motyw A2:

1. rz.: ob, *N, 1op*

2. rz.: ob, *spuścić N, 1op* powt. 3x, D1ol, *spuścić N, 1op* powt. do końca rzędu

3., 5., 7., 9. rz.: ob, op

4. i 8. rz.: ob, 3op, 1ol, D1ol, ol do ostatnich 4 oczek, 4op

6 i 10. rz.: ob, 4 op, D1ol, op

 

Motyw B1:

1. rz.: ob, *N, 1op* powt. do ostatnich 6 oczek, N, 2oprp, *N, 1op* powt. 4 x

2. rz.: ob, *spuścić N, 1op*

3., 5., 7., 9. rz.: ob, op do ostatnich 6 oczek, 2oprp, 4 op

4., 6. i 8. rz.: ob, 3op, ol do ostatnich 4 oczek, 4op

10. rz.: ob, op

 

Motyw B2:

1. rz.: ob, *N, 1op*

2. rz.: ob, *spuścić N, 1op*

3., 5., 7., 9. rz.: ob, op4., 6. i 8. rz.: ob, 3op, 1ol, D1ol, ol do  ostatnich 4 oczek, 4op

10. rz.: ob, 4 op, D1ol, op

 

Użyte techniki:

Prowizoryczne nabieranie oczek: https://www.youtube.com/watch?v=-G2Lvc-dDWI

Luźne zamykanie oczek: 1ol, *N (nabrany od tyłu), 1ol, uzyskane oczko przeciągnąć przez narzut i oczko leżące na prawym drucie*

Szew dziewiarski: https://www.youtube.com/watch?v=GMloEEQoppE

 

Opis:

Poncho — bluzka składa się z dwóch prostokątów, z których jeden ma lekko wklęsłą krawędź, tworzącą podkrój dekoltu. Całość zbudowana jest z kombinacji motywów, ułożonych schematycznie. Narzutkę tworzy się w jednym kawałku, zszywając na końcu szwem dziewiarskim. Ostateczny kształt uzyskuje się poprzez odpowiednie upięcie za pomocą guzików. Za dziurki będą służyć wydłużone oczka, które są częścią ściegu.

 

Jak zrobić bluzkę z włóczki Alize Lanagold 800?

Projekt, wykonanie i zdjęcia: p. Renata Witkowska, dziergawki.blogspot.com; Włóczki: Bafpol, http://www.bafpol.pl

 

Na tył kontrastową włóczką prowizorycznie nabrać 80 oczek, następnie właściwą włóczką przerabiać kolejno motywy: Plisa, ABB, ABB, ABB, ABB, ABB, AB i 1  –  6  rz. motywu B.

Na tym etapie należy przerwać dzierga-nie tylnego prostokąta, zabezpieczając oczka przed spruciem (np. przekładając je na inną żyłkę i nakładając końcówki). Od strony początku wypruć kontrastową nitkę, nabierając uzyskane „żywe” oczka na druty. Włóczką z nowego motka wykonać luźne zamykanie oczek. Ostatnie oczko zostawić na drucie, przekręcić robótkę o 90º w prawo i z bocznego brzegu dobrać 79 oczek, wbijając się zawsze w drugie oczko od brzegu w sekwencji mniej więcej 3  wkłucia na 4 rzędy. Ostatnie dobierane oczko powinno wypaść w miejscu pomiędzy siódmym i ósmym motywem B.

Po nabraniu oczek na przód, odwrócić robótkę i przerabiać schemat motywów: Plisa, A1, B1, B, B, B2, A2, BBA, BBA, BBA, BBA, Plisa.

Wykonać luźne zamykanie oczek. Ostatnie oczko zostawić na drucie, przekręcić robótkę o 90º w prawo i z bocznego brzegu dobrać 79 oczek tak, by ostatnie dobrane oczko wypadło w miejscu między motywami A2 i B. Dalej przerabiać plisę i jeden rząd oczek prawych. Uciąć włóczkę.

Robótkę rozłożyć przed sobą, zwracając ku sobie wszystkie niezakończone oczka (kolor niebieski na rysunku) tak, by oczka tyłu były na dole, a oczka przodu na górze. Nitką należącą do tylnego prostokąta (uciętą na długość 2 m) zszyć ze sobą obie części szwem dziewiarskim tak, by pierwsze i   ostatnie 4 oczka imitowały ścieg francuski (ol na górze, op na dole), a pozostałe oczka ścieg gładki prawy. Pochować wszystkie końcówki włóczki.

Gotową narzutkę namoczyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do wełny, delikatnie wydusić z nadmiaru wody, po  czym suszyć złożoną na pół, na płasko na ręczniku. Zalecam lekkie rozciągnięcie ściegu i wyrównanie brzegów. Krawędzie można przypiąć szpilkami.

Po wyschnięciu doszyć guziki (zielone kropki na rysunku). Wariantów upięcia jest kilka. Przykładowo za dziurki mogą służyć wydłużone oczka, leżące tuż przy brzegu z plisą (czerwone kółeczka na rysunku).

 

 

Poncho — bluzka z cienkiej włóczki Alize Lanagold 800 – pobierz pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-poncho_bluzka_z_wloczki_lanagold_800.pdf