Lekki golf z cienkiego moheru Alize Kid Royal Mohair

Materiały:

Włóczka Alize Kid Royal Mohair kolor 190 (beż) – 103 g (4 motki i jeden zaczęty), druty z żyłką 6 mm, dwa markery.

 

Próbka 10 x 10 cm:

18 oczek, 20 rzędów

 

Ściegi:

1 wzór podstawowy robiony w okrążeniach:

Motyw 12 oczek:

1, 2, 3 rząd – oczka prawe

4 rząd – *3 oczka przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy 3  oczka prawe, 3 oczka z tyłu robótki przerabiamy na prawo; 6 oczek prawych* powtarzać do końca robótki

5, 6, 7 rząd – oczka prawe

8 rząd – *6 oczek prawych, 3 oczka przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy 3 oczka prawe, 3 oczka z tyłu robótki przerabiamy na prawo* Powtarzać do końca robótki.

 

2  wzór  podstawowy  przerabiany  z  obu  stron robótki:

1 rząd – oczka lewe

2 rząd – oczka prawe

3 rząd – oczka lewe

4 rząd  –  *3 oczka  przełożyć  na  drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy 3 oczka prawe, 3 oczka z tyłu robótki przerabiamy na prawo; 6 oczek prawych*powtarzać

5 rząd – oczka lewe

6 rząd – oczka prawe

7 rząd – oczka lewe

8 rząd – *6 oczek prawych, 3 oczka przełożyć na drut pomocniczy z tyłu robótki, przerabiamy 3 oczka prawe, 3 oczka z tyłu robótki przerabiamy na prawo*

Ściągacz: 2 oczka prawe, 2 oczka lewe

 

Jak zrobić golf z moheru Alize Kid Royal Mohair?

Projekt, wykonanie, zdjęcie: p. Anna Parszewska https://anpar40.blogspot.com  Włóczka i skład: Bafpol, http://www.bafpol.pl

 

Przód i tył robimy wspólnie:

Na druty nabieram 216 oczek zakładając pierwszy marker na początku robótki i  drugi marker po 108 oczkach. Wzór podstawowy przerabiamy do pach 9 razy w okrążeniach.

Następnie rozdzielamy robótkę na przód i tył. Przód przekładamy na drut zapasowy i  zaczynamy robić teraz tył tym samym wzorem tylko już w obie strony.

Pod pachę w pierwszym rzędzie zamykam 3  oczka, 3 oczka przerabiam na prawo, zakładam marker i do końca robótki przerabiam 4 rząd wzoru podstawowego. Odwracam robótkę zamykam oczka, zakładam marker i do końca robótki przerabiam oczka lewe. Następny rząd – oczka prawe, kolejny oczka lewe.

Wzorem podstawowym 2 przerabiam teraz w górę 4 razy. Po skończeniu pleców zostawiam oczka na drucie zapasowym i zaczynam robić przód podobnie jak tył.

Przód robię podobnie jak tył, uwzględniając zaokrąglenie na dekolt. Po przerobieniu schematu 2 razy zaczynam spuszczać oczka na dekolt, od środka zamykam 30 oczek i robię oba przody równocześnie, zamykając jeszcze na de-kolt 1 raz 2 oczka, 2 razy po 1 oczku. Na całej długości przodu powtarzamy schemat 4 razy i zamykamy oczka na ramię.

Łączymy ramiona zszywając je. Po połączeniu nabieramy oczka na rękaw i zaczynamy go robić od góry do dołu.

 

Rękaw:

Nabieramy na całej długości równomiernie 60 oczek i zaczynamy robić schemat w okrążeniach powtarzając go 8 razy (można go zrobić mniej lub więcej w zależności od tego jaką chcemy długość rękawa osiągnąć). Zakańczamy przerabiając dwa ostatnie rzędy oczkami lewymi. Podobnie robimy drugi rękaw.

 

Golf:

Na dekolt nabieramy na druty 90 oczek i  przerabiamy na długość 50 cm ściągaczem. Zamykamy.

 

Blokowanie:

Całość moczymy w letniej wodzie, rozkładamy i suszymy na ręczniku. Po wyschnięciu zakładamy i nosimy :)

 

Lekki i delikatny golf z cienkiego moheru Alize Kid Royal Mohair – pobierz pdf:

https://centrumwloczek.pl/pdf/robotki_dla_kazdego_2016-golf_lekki_damski_kid_royal.pdf